Koło Naukowe Drogowców i Mostowców PL

Wiadukt Millau

Wiadukt Millau wybudowany został w ciągu autostrady A75 nad doliną rzeki Tarn w południowej Francji, w pobliżu miasta Millau. Jest najwyższą tego typu konstrukcją w Europie, mierzy 343 metry do najwyższego punktu konstrukcyjnego i  o 19 metrów przewyższa słynną Więżę Eiffla. Projekt powstał w pracowni projektowej Foster and Partners brytyjskiego architekta lorda Normana Fostera. Wiadukt wybudowano w ciągu trzech lat od października 2001 roku kosztem 394 milionów euro (plus 20 mln na punkt poboru opłat przy północnym wjeździe/wyjeździe z wiaduktu).


W momencie ukończenia budowy, most uzyskał oficjalnie 3 rekordy świata: 1) najwyższy pylon świata (P2 o wysokości 244,96 metra). 2) najwyższa wieża mostu (wierzchołek P2 leży na wysokości 343 metrów). 3) najwyżej położona droga mostu w Europie (jezdnia jest położona 270 metrów nad poziomem rzeki Tarn).

W szczytowym momencie przy budowie brało udział prawie 600 pracowników, którzy do swych prac wykorzystywali najnowocześniejsze technologie laserowe, GPS, specjalny asfalt i beton wysokiej jakości oraz inne innowacyjne materiały, wszystko w celu kontroli budowy co do centymetra. Most jest wyposażony w najnowocześniejsze czujniki, tj. anemometry, akcelerometry, inklinometry oraz czujniki temperatury służące do pomiaru i wykrywania nawet najmniejszych ruchów filarów, jak również do pomiaru odporności na ścieranie i rozrywanie.

Szacuje się, że przez wiadukt dziennie przejeżdża do 50 tysięcy pojazdów (w zimie ok 4,5 tys.).


Więcej dowiecie się oglądając dokument National Geographic z serii Wielkie Konstrukcje (LINK do filmu na kanale YouTube) oraz czytając artykuł prof. Ajdukiewicza (LINK)


 

Linki/Pliki

W dziale LINKI/PLIKI zostały dodane archiwalne sprawozdania z wyjazdów naukowo-technicznych. Zapraszam chętnych do zapoznania się tematyką tych wyjazdów. Może dzięki temu wpadniecie na pomysł ciekawego wyjazdu który będziemy mogli zorganizować.)

 

Strona 3 z 3

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Patronat Medialny

Reklama

Współpraca

Chcesz z nami współpracować?

Masz jakieś propozycje zmiany naszej strony?

Napisz maila! kndim@pollub.pl

Szukaj

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości